Praca – rozwój czy stagnacja

W dzisiejszych czasach jest wielu młodych ludzi bez pracy. Niektórzy z nich nie poddają się i aktywnie poszukują pracy wykorzystując do tego różne narzędzia i sposoby oraz  wysyłając dziesiątki lub setki CV. Takie postępowanie wskazuje na pełną determinację do osiągnięcia celu, czyli znalezienia wymarzonej pracy. Jaka to jest ta wymarzona praca?

Można odnieść wrażenie, że najczęściej jest to praca biurowa, niezbyt ciężka z dobrym wynagrodzeniem. Bardzo mało młodych ludzi patrzy na inne aspekty przyszłej pracy podczas poszukiwania pracodawcy. Wynika to może z faktu, że chcą oni mieć wszystko na już, nie są skłonni poczekać cierpliwie, żeby osiągnąć właściwy cel. Bardzo często jednak warto przy poszukiwaniu pracy brać pod uwagę aspekt potencjału rozwojowego firmy i co za tym idzie również własnego. W firmach, które nie mają planów rozwojowych są duże szanse, że osoba zatrudniona na danym stanowisku, będzie na nim pracowała przez kolejne kilkanaście, bądź kilkadziesiąt lat robiąc przez ten czas dokładnie to samo.

Z tego powodu warto czasem przyjąć ofertę pracy z mniejszym wynagrodzeniem, ale z możliwością szybkiego rozwoju osobistego czy zawodowego w firmie, która ma duży potencjał rozwojowy. Należy jednak zmienić swoje podejście do życia i przestać myśleć o tym co będę robił/ła dzisiaj czy jutro z zacząć planować sobie przyszłość.

Często na rozmowach kwalifikacyjnych o pracę pojawia się pytanie co kandydat planuje robić w przyszłości. Pracodawca sprawdza czy aktualna oferta pracy wpisuje się w cele życiowe kandydata. Niestety, w większości przypadków odpowiedź jest taka sama. Osoby zapytane nie wiedzą co chcą robi i nie mają żadnych planów z tym związanym. Z punktu widzenia pracodawcy nie jest to dobrze postrzegane, gdyż zdolności myślenia i planowania są dzisiaj bardzo pożądane.