Kasy fiskalne w polskim prawodawstwie

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Rozpoczęcie działalności gospodarczej każdorazowo wiąże się z koniecznością załatwienia szeregu niezbędnych formalności i dokładnym zapoznaniem się z przepisami regulującymi prowadzenie przyszłego biznesu. Nierzadko pominięcie załatwienia niezbędnych czynności lub nieznajomość podstawowych regulacji prawnych z zakresu profilu przyszłej firmy może skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę dotkliwych sankcji karnych. Wśród przepisów, z którymi powinien się zapoznać przyszły przedsiębiorca, na pieszym miejscu znajduje się ustawa o podatku od towarów i usług VAT, która powinna stanowić obowiązkową lekturę.

Ustawa o podatku od towarów i usług i jej wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej

Zapewne każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą zdaje sobie sprawę z tego, że będzie zobowiązany do regularnego obliczania i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego należnego podatku dochodowego. Jednakże oprócz tego obowiązku na znacznej części dzisiejszych biznesmenów ciąży obowiązek płacenia podatku od towarów i usług. Bezpośrednio z tym obowiązkiem wiąże się również konieczność rejestrowania urządzeń fiskalnych. Kasy fiskalne, bo o nich mowa obowiązują dziś wszystkich przedsiębiorców, którzy osiągają roczny obrót na ściśle określonym poziomie, a także tych przedsiębiorców, którzy sprzedają dowolne usługi lub produkty osobom fizycznym i rolnikom ryczałtowym.

Niestety polska jurysdykcja nie zawsze pozwala na posiłkowanie się wyłącznie jednym przepisem prawnym. W tym wypadku również kasy fiskalne i obowiązek ich rejestrowania znajdują swoje odzwierciedlenie w wielu bardzo różnorodnych normach prawnych. Stąd nie można posiłkować się wyłącznie jednym przepisem i na podstawie jego treści dostosować regulacje prowadzenia działalności gospodarczej.

Problematyka fiskalizacji działalności gospodarczej znalazła również swoje odzwierciedlenie w innych ustawach i rozporządzeniach wykonawczych. Przykładem takiego aktu prawnego jest rozporządzenie Ministra Finansów dopuszczające przypadki zwolnienia z obowiązku rejestrowania kasy fiskalnej.

Przykładem działalności, w których kasy fiskalne nie są wymagane jest świadczenie usług finansowych i ubezpieczeniowych, wynajem nieruchomości, usługi prawne lub usługi edukacyjne.