Kasy fiskalne – podstawowy podział i krótka charakterystyka

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne możemy podzielić na kilka sposobów. Jednak ten podstawowy dzieli je ze względu na to w jaki sposób zostały skonstruowane. Możemy tu wyróżnić typowe modele czyli kasy ECR, co po angielsku oznacza Electronic Cash Register, które współpracują z PC, systemy typu POS lub EPOS, drukarki fiskalne, kasy komputerowe oraz znane wszystkim terminale kasowe. Teraz pokrótce postaram się je omówić. Kasy fiskalne, w których program pracy oraz aplikacji znajduje się wewnątrz nich tak zwane ECR lub POS posiadają w pełni zaprogramowaną bazę towarów. Prościej mówiąc zapisana została w nich cała lista nazw towarów i odpowiadających im kodów wraz z odpowiednio przyporządkowanymi symbolami literowymi informującymi o odpowiednich stawkach podatku PTU, a także cenami produktów jakie dostępne są w danym sklepie.

Po takim zaprogramowaniu kasa daje możliwość rozpoczęcia sprzedaży, która za każdym razem udokumentowana będzie paragonem, wręczanym każdemu klientowi po uiszczeniu przez niego stosownej opłaty i ewentualnym odebraniu reszty za dokonany zakup. Każda taka transakcja zostaje zapisana w pamięci fiskalnej kasy i instrumentuje liczniki kwot brutto. Jeśli chodzi o Kasy fiskalne typu drukarka fiskalna, terminal kasowy, czy kasa komputerowa, to najczęściej spotykane są drukarki, bowiem stanowią podstawowy element pozostałych z wymienionych.

Taka drukarka posiada wyłącznie kilka przycisków, a jej podstawowym zadaniem jest drukowanie paragonów, raportów fiskalnych oraz faktur. Nie może ona pracować bez podłączenia do komputera, który wyposażony jest w odpowiedni program sprzedaży. Jest to bardzo przyjazne urządzenie bowiem dzięki temu, że wszystko wyświetla się nam na ekranie mamy bezpośredni dostęp do magazynu.

Kasy fiskalne z wyjątkiem modeli, które w swym wnętrzu posiadają kopię elektroniczną wszystkich zawartych transakcji drukują zarówno oryginał paragonu jak i jego kopię umieszczaną na rolce kontrolnej, która musi być przechowywana przez każdego przedsiębiorcę przez okres pięciu lat.